Dowiedz się więcej o naszym Domu Kultury
Od roku 1974 na Osiedlu Jasnym 20 prowadzona jest działalność kulturalna, rekreacyjna i sportowa dla dzieci i dla dorosłych.
W Spółdzielczym Domu Kultury odbywają się zajęcia taneczne, brydżowe, gimnastyczne, szachowe (w grudniu 2004 roku gościła tu szachowa mistrzyni świata do lat 18 – arcymistrzyni Jolanta Zawadzka, był tu także jeden z najwybitniejszych polskich szachistów w historii – legendarny mistrz międzynarodowy Jacek Bednarski), zajęcia wokalne – tu odbywają się popularne nie tylko na terenie powiatu – konkursy piosenki „Nutką świat malowany” i „Konkurs piosenki patriotycznej i wojskowej”, zajęcia plastyczne, a także turnieje tenisa stołowego, wystawy malarskie i fotograficzne, spotkania z pisarzami, a także koncerty (na małej scenie SDK gościli m.in. Robert Kasprzycki, Tomasz Jachimek czy Jan Pietrzak) i przedstawienia.
Tutaj już od ponad 40 lat działa Klub Seniora „Złota Jesień”. A trzeba też pamiętać o działających przy SDK – Spółdzielczym Klubie Małego Piłkarza, Spółdzielczej Akademii Szczypiorniaka i Spółdzielczej Akademii Koszykówki.
Przy Spółdzielczym Domu Kultury działa także znana w całej Polsce Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku piechoty, zajmująca się przypominaniem tradycji Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, mająca na koncie udział w wielkich inscenizacjach historycznych na Westerplatte, w Mławie, Tomaszowie Lubelskim, Łomiankach, Wieluniu. Warto dodać, że jej członkowie brali też udział w pracy na planach kilku historycznych filmów fabularnych, m.in. na planie głośnego filmu „Wołyń”. Jedną z inspiracji do powstania Grupy była wspaniała uroczystość, jaką w marcu 2009 roku było odsłonięcie przed budynkiem SM pomnika poświęconego pamięci prezesa SM, podpułkownika Waleriana Tewzadze, którą swoją obecnością zaszczycił wówczas ambasador Gruzji w Polsce – Konstantin Kavtaradze.
W budynku na Osiedlu Jasnym 20 mieści się także siedziba Koła PZW „Diora”, Towarzystwa Szachowego Ziemi Dzierżoniowskiej „Dwie Wieże” i Związku Strzeleckiego „Strzelec” JP.