SEKRETARIAT: 74 880 20 10 REKLAMA   KONTAKT

SZACHY

KRZYSZTOF BANASIK NAJLEPSZY W X TEWZADZE OPEN
Kandydat na mistrza Krzysztof Banasik z Zarzewia Prudnik został zwycięzcą X Tewzadze Open.

Ten szczególny turniej szachowy rozegrany został już po raz dziesiąty, tym razem dokładnie 10 lutego 2019 roku, w 125. rocznicę urodzin podpułkownika Waleriana Tewzadze, gruzińskiego oficera kontraktowego w Wojsku Polskim, we wrześniu 1939 roku dowódcy północnego odcinka obrony Warszawy, a w latach 1960-63 drugiego w historii prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej.
Krzysztof Banasik stracił w rywalizacji, jaka toczyła się na dystansie siedmiu rund, zaledwie pół punktu.

– Jestem zadowolony ze swojej gry – powiedział po zakończeniu ostatniej partii. – Tym bardziej, że turniej Tewzadze Open ma znaczenie nie tylko szachowe, ale też promuje i przypomina historię.

Drugie miejsce w zmaganiach wywalczył główny faworyt turnieju, mistrz krajowy Paweł Kowalczyk z Wieży Pęgów, a trzeci był ubiegłoroczny triumfator, wrocławianin Piotr Tworzydło. Znakomite czwarte miejsce zajął dzierżoniowianin Romuald Dudek.
W gronie najlepszych zawodników o rankingu do 1800 punktów znaleźli się: 8. I Ewelina Buksa – Zarzewie Prudnik, 9. II Aleksander Wilk – Debiut Przedwojów oraz 10. II Bartłomiej Rutkowski – Biały Król Wisznia Mała.
Najlepsi juniorzy: 22. III Michał Malik – Giecek Radków, 23. II Michał Kopestyński – Parnas Oława i 27. II Radosław Zawada – Giecek Radków.
W turnieju startowało 40 zawodników. Organizatorami zawodów było Towarzystwo Szachowe „Dwie Wieże” Dzierżoniów i Spółdzielczy Dom Kultury.

Warto przypomnieć, że w minionych latach zwycięzcami turnieju Tewzadze Open byli: I – mistrz Krzysztof Jasik, II – mistrz międzynarodowy Dariusz Szoen, III i IV turniej – I Jarosław Dąbrowski, V – kandydat na mistrza Bartosz Siembab, VI – I+ Paweł Gulik, VII – mistrz międzynarodowy Piotr Sabuk, VIII – kandydat na mistrza Wojciech Reza, a w  IX turnieju – I++ Piotr Tworzyło.