SEKRETARIAT: 74 831 44 73 REKLAMA   KONTAKT

GRH 58 PP – „Szczere uznanie i podziw…”

30 kwietnia w Krośnicach obok Milicza nasza GRH 58 pułku piechoty uczestniczyła w oficjalnym otwarciu sezonu Krośnickiej Kolei Wąskotorowej. W trakcie imprezy działający przy SM rekonstruktorzy przedstawili skróconą historię ewakuacji 80 ton polskiego złota w roku 1939 oraz sylwetki związanych z tym przedsięwzięciem – Ignacego Matuszewskiego oraz Henryka Floyar-Rajchamna. Przygotowali też mini-izbę pamięci w niewielkim wagonie przekazanym na ten cel przez organizatorów.

Dużym powodzeniem cieszyła się także nasza pułkowa “kancelaria” – opowiadają. – Wielkie podziękowania przy tej okazji należą się Łukaszowi Grzesiakowi, bez którego zaangażowania i pracy nic zrobić nam by się nie udało.

Członkowie stowarzyszenia GRH 58 pułku piechoty (4 psw) kilka dni później wzięli też udział w uroczystościach zorganizowanych w Dzierżoniowie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. “Czwartacy” wraz z żołnierzami 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej wystawili wartę honorową przed Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny, a delegacja Grupy złożyła też kwiaty przed tym monumentem.

Znicz przed Pomnikiem złożyli także blisko współpracujący z naszą GRH strzelcy Związku Strzeleckiego “Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego. Warto dodać, że w tym świątecznym dniu dzierżoniowska GRH przygotowała także stanowiska strzeleckie w trakcie spółdzielczej “Majówki na Różanym”.

W maju rekonstruktorzy naszego stowarzyszenia poprowadzili także dwie lekcje żywej historii na terenie szkół powiatu dzierżoniowskiego.

Te działania są zauważane i doceniane. Jakiś czas temu na ręce prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej trafiło pismo od dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 5 w Dzierżoniowie, w którym przeczytać można m.in.: „Pragnę wyrazić szczere uznanie i podziw dla działań Stowarzyszenia, które w znaczący sposób przyczyniają się do pogłębiania i popularyzacji wiedzy historycznej.”

Autor: